Co je cholesterol

Cholesterol je tuková látka, která se řadí ke steroidům a vzniká přímo v našem těle, pouze asi 3 procenta cholesterolu v našem těla pocházejí z toho, co sníme (potraviny obsahující cholesterol a nasycené tuky jako například vajíčka, smetana, máslo, sádlo atd.) a dalo by se říct, že si tělo vystačí pouze s takovým množstvím cholesterolu, jaké je v těle produkováno játry. Pro tělo je cholesterol nezbytnou stavební složkou, protože prostupuje naše buňky a podporuje tvorbu například žlučových kyselin nebo některých hormonů zajišťujících reprodukci a je nezbytnou součástí našeho tělesného metabolismu. Jeho nejvyšší koncentraci můžeme nalézt v kožním tuku, slezině, krevním séru, nadledvinách a mozku.

Přes všechny tyto klady, které cholesterol má i zde platí, že všeho moc škodí. Proto zvýšená hladina cholesterolu není dobrým znamením a může představovat i určité riziko hlavně srdečních onemocnění.

Cholesterol se dále dělí na lipoproteiny s vysokou hustotou HDL a nízkou hustotou LDL. HDL cholesterol je také nazýván jako cholesterol „hodný“ a jeho úkolem je transport cholesterolu do jater, kde se dále zpracovává. LDL neboli „zlý“ cholesterol je přenášen z jater do periferních tkání a v případě zvýšeného cholesterolu je přenášen také do cévní stěny, kde se usazuje, což tělu nedělá vůbec dobře a mohou vznikat mrtvice, kornatění tepen z nadbytku cholesterolu mohou vznikat také žlučové kameny.

Od dvaceti let věku by si měl každý člověk čas od času kontrolovat hladinu cholesterolu v krvi jednoduchým krevním testem. U dětí do 15 let je normální hodnotou hladiny cholesterolu v krvi hodnota 4,4 mmol/l, u dospělých jedinců by měla být přiměřená hladina cholesterolu v krvi pod 5,16 mmol/l a za vysoký cholesterol je považována hodnota 6,20 mmol/l a pokud dosahuje hladina cholesterolu v krvi hodnoty 8,5 mmol/l, je zde vysoké riziko různých cévních a srdečních onemocnění a je třeba podstoupit léčbu a samozřejmě také dodržovat správnou životosprávu se související dietou.

S vysokým cholesterolem také úzce souvisí obezita, vysoký krevní tlak, špatné stravování, cukrovka, málo pohybu, přílišné kouření a další faktory, které ke zvýšené hladině cholesterolu v krvi často vedou.