Doporučená strava

Výživa vhodná pro snížení cholesterolu v krvi by se měla zaměřit zejména na potraviny, které neobsahují nasycené tuky. Živočišný tuk by tedy měl být nahrazen tuky rostlinnými, olivovým nebo řepkovým olejem, tuky bohaté na omega 3 a omega 6 mastných kyselin. Především ryby jako tuňák, makrela, sardinky, losos ad. (které příznivě ovlivňují srdečně cévní systém), zelenina, ovoce (i sušené), ovesná kaše, těstoviny, rýže a luštěniny jsou velmi vhodnými potravinami při tomto druhu diety. Omezit je třeba příjem tučných sýrů, tučné mléko, máslo a výrobky z tučného mléka a nahradit je například odtučněnými potravinami. Vhodné je také celozrnné pečivo místo bílého pečiva, rybí tuk – který můžete zakoupit také ve formě tobolek, vitamíny A, C, E, B6, B3 selen a zinek, nebo můžete zakoupit celý komplex vitamínu B. Také hovězího masa byste měli požívat spíše méně, protože obsahují transmastné kyseliny, které vysokému cholesterolu nijak neprospívají a jíst spíše libové maso (králičí, kuřecí, krůtí) a také se vyvarujte uzenin (salámy, párky). Pokud nahradíte živočišný tuk tukem rostlinným, vybírejte si margaríny kvalitní, nebo přímo zaměřené na dietu, protože obyčejné margaríny mohou obsahovat až 20 % transmastných kyselin. Proto buďte ve výběru jednotlivých potravin pečliví.

Vhodným potravinovým doplňkem je také česnek, petržel a kličkový olej, které pomáhají snižovat vysokou hladinu tuků v krvi. Dbát by se mělo také na pitný režim, takže byste měli zvýšit příjem tekutin, nepít sladké nápoje, ale spíše vodu, která potlačuje chuť k jídlu a snižuje zásobu tuku, dále byste měli omezit příjem alkoholu – zejména tvrdého, sladkosti, káva a cukr. Také v lékárně naleznete různé druhy potravinových doplňků zaměřených na snižování cholesterolu v krvi a příznivě ovlivňujících metabolismus.

Sója je velmi účinná co se týče její hodnoty na snižování špatného cholesterolu a tak její pravidelná konzumace velmi příznivě hladinu cholesterolu ovlivňuje.

K pití si občas můžete také dát různé čaje z hlohu, nebo dražé, které obsahují výtažky z těchto rostlin. Místo sladkostí si můžete dát třeba mandle a vlašské ořechy. Jakmile upravíte Vaší stravu a k tomu navíc budete cvičit, jistě se Vám uleví a snížíte tak ritiko vzniku srdečně – cévních onemocnění.