Příčiny a příznaky vysokého cholesterolu

Příčiny zvýšené hladiny cholesterolu v krvi mohou být různého druhu. Samozřejmě kromě dědičných dispozic si můžete hladinu cholesterolu zvýšit svou nesprávnou životosprávou – zejména vysokou konzumací alkoholu, cigaret, málo spánku, málo pohybu) a zejména špatným stravováním (přemíra konzumace živočišných tuků jako máslo, sádlo, hovězí maso, výrobky s plnotučného mléka apod.) , nebo nesprávným kombinováním tuků, malým nebo žádným pohybem, kromě toho je vysoký cholesterol velmi častým následkem obezity a většinou ještě dále souvisí s dalšími zdravotními problémy, které obezitu provázejí – mezi jinými cukrovka, zvýšený krevní tlak, artróza, různé druhy srdečně-cévních onemocnění a jiné zdravotní potíže.

Jídlo, které denně jíte může také nepříznivě ovlivňovat hladinu cholesterolu v krvi a proto je třeba dbát na to, co jíte, abyste hladinu cholesterolu měli v pořádku. Je tedy třeba dbát na zdravou stravu a vyvarovat se přílišné konzumace nasycených tuků.

Zvýšená hladina cholesterolu může také souviset s některými nemocemi, jako například snížená funkce štítné žlázy, nebo v důsledku ledvinových onemocnění.

U vysokého cholesterolu nejsou ze začátku žádné komplikace, proto si toho nemusíte vůbec všimnout. U některých forem vysokého cholesterolu se však určité příznaky mohou objevit. Zpravidla se objevují různé hrbolky na hýždích, kolem kloubů a šlach na nohou či rukou, hrbolky nebo prstence na víčkách a v oblasti očí a také se může objevit akutní zánět slinivky břišní nebo Angina Pectoris, onemocnění jater, nebo poruchy erekce, kterými se může vysoký cholesterol také projevit.

Je proto dobré si čas od času udělat krevní vyšetření, které jediné zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi pozná a také si nechat změřit krevní tlak, který může také signalizovat zvýšenou hladinu cholesterolu, nebo určitý druh srdečně – cévních onemocnění.

Také těhotenství nebo léky na hypertenzi a odvodnění, hormonální antikoncepce, nebo kortikoidy mohou nepříznivě ovlivnit cholesterol v krvi.

Jestliže máte vysoký cholesterol, určitě ho nezanedbávejte a snažte se svou životosprávu příznivě ovlivnit. Uvidíte, že se celému Vašemu tělu uleví a budete tak mnohem spokojenější.