Ovlivnění hladiny cholesterolu

Pokud jste si udělali vyšetření na zjištění hladiny cholesterolu v krvi a máte ho zvýšený, bude třeba začít s různými omezeními týkající se zvláště změny dosavadního životního stylu a to zejména změnou stravování a přidání aspoň malého pohybu, abyste hladinu snížili co nejvíce.

Lékař Vám poradí, jak takovou změnu uskutečnit. Pokud jste kuřáci, budete s tím muset přestat, protože kouření zvyšuje krevní tlak, srdeční frekvenci a také hladinu krevních tuků. Bude také potřeba se pravidelněji hýbat a hlavně dodržovat dietu, která se bude skládat z potravin, jež nejsou bohaté na živočišný (nasycený) tuk, zejména strava s vysokým podílem vlákniny a vitamínů (ovoce, zeleninu, obilniny, hrách, fazole, těstoviny), také příjem alkoholu budete muset omezit.

Sami se tedy budete muset snažit dodržovat zásady dobré životosprávy a cvičit, protože pohyb je v tomto případě velmi důležitý. Pokud navíc trpíte nadváhou, je nezbytné, abyste se pokusili zhubnout, protože obezita je velmi riziková pro vznik cévních onemocnění, protože zatěžuje na krevní oběh větší tělesnou hmotností, obezitu také často provází zvýšený krevní tlak, zvyšuje také hladinu cukrů v krvi, což může mít za následek cukrovku.

Pokud však ani změna životosprávy nepomůže cholesterol v krvi snížit, budete muset podstoupit léčbu léky, ale je třeba si uvědomit, že nelze spoléhat pouze na léky, ale i sami se musíte snažit o to, abyste snížili cholesterol pomocí svých vlastních prostředků Jestliže Vám tedy doktor předepíše léky, neznamená to, že nebudete muset upravit svou stravu a necvičit.

Pokud netrpíte zvýšeným cholesterolem v krvi, přece jen Vám neuškodí preventivně cvičit a zdravě jíst, zejména u svých dětí byste měli dbát na jejich výživu a častější pohyb, aby později neměly problémy se zvýšeným cholesterolem v krvi, nebo nadváhou, která je poslední dobou velkou hrozbou.