Vyšetření na vysoký cholesterol

I pokud žijete zdravým životním stylem a dodržujete správnou životosprávu, není nemožné, že máte vysokou hladinu cholesterolu v krvi, proto ani pro Vás není od věci nechat si čas od času zkontrolovat cholesterol jednoduchým vyšetřením u lékaře, které Vám nezabere mnoho času a budete vědět, jak na tom s cholesterolem jste.

Odběr krve se zaměřuje kromě zjištění hladin cholesterolu HDL a LDL také na výskyt triacylglycerolů v krvi a provádí se ráno nalačno, protože pokud byste předtím jedli, mohlo by to ovlivnit množství tuků v krvi.

Jestliže máte v rodině výskyt některých chorob například hyperlipidémii nebo kardiovaskulární onemocnění, pak byste se měli pro jistotu také nechat vyšetřit. Na odběr by měl chodit každý člověk zhruba od osmnácti let zhruba jedenkrát za 5 let a přestože bude nález úplně v pořádku, je třeba jednou za čas stav cholesterolu znovu zkontrolovat, protože hladina se může měnit.

Jestliže už trpíte zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi, nebo berete léky na jeho snížení, pak budete muset vyšetření absolvovat vícekrát ročně, aby se zjistilo, zda je léčebná metoda účinná či nikoli. Po vyšetření určí lékař, zda máte zvýšenou hladinu cholesterolu a zda se jedná o „hodný“ (HDL) nebo „zlý“ cholesterol a dále pak určí možnou léčbu. Kromě toho budete muset upravit svou stávající životosprávu a nahradit živočišné tuky vhodnou stravou – cholesterolovou dietou, dále Vám bude zakázáno kouřit a doporučen pohyb. Pokud nezabere úprava stávajícího životního režimu, budete muset podstoupit léčbu medikamentózní a dále to bude záviset na nich, zda se hladinu podaří snížit či ne. Dále pak budete docházet na vyšetření, aby se zjistilo, jestli se hladinu cholesterolu daří zdárně snižovat.

Je třeba vědět, že v těhotenství je hladina cholesterolu zpravidla zvýšená a pokud budete chtít absolvovat vyšetření na zjištění hladiny cholesterolu a prodělali jste předtím například srdeční infarkt, nadměrný stres, nebo jinou nemoc, měli byste s vyšetřením počkat alespoň šest týdnů, protože hladina cholesterolu v krvi v tomto období kolísá a výsledek by mohl být ovlivněn.

Vyšetření není určeno na určování diagnózy, ale zvláště se zaměřuje na možná rizika výskytu srdečně-cévních onemocnění, které s vysokým cholesterolem úzce souvisí.